Giulia Popa este campioană națională de dublu și vicecampioană de simplu la categoria 12 ani feminin

Giulia Popa, sportivă legitimată la CSM Oradea, a obținut performanțe remarcabile la Campionatele Naționale Individuale de vară la tenis, categoria 12 ani. Evenimentul s-a desfășurat între 7 și 12 iunie 2021, la București, în incinta Centrului Naționale de Tenis.

În proba individuală la feminin, Giulia a disputat finala și a obținut titlul de vicecampioană națională. Orădeanca a confirmat așteptările, calificându-se în ultimul act al întrecerii pe care a început-o din postură de cap de serie numărul 2.

Iată parcursul Giuliei Popa în proba individuală:

• Turul 1 – vs Maria Pop, scor 6-1, 6-2
  • Turul 2 – vs Ștefania Boroș, scor 6-0, 6-2
  • Turul 3 – vs Ioana Boia, scor 4-6, 6-2, 6-1
  • Semifinale – vs Andreea Olariu, scor 6-3, 6-0

În finală, sportiva legitimată la CSM Oradea a fost depășită de principalul cap de serie, Maia Ilinca Burcescu. De notat că cele două s-au confruntat în finala Selecției Naționale la categoria 11 ani feminin în luna octombrie anul curent.

De asemenea, Giulia Popa a devenit campioană națională în proba de dublu feminin. Ea a făcut echipă tocmai cu Maia Burcescu, sportivă în fața căreia a pierdut finala de simplu. Cele două au avut statut de principale favorite în proba de dublu feminin.

Parcursul acestui tandem:

• Turul 1 – vs Olivia Nagy, Ioana Șandru, scor 6-1, 6-1
  • Turul 2 – vs Alexia Brabete, Andreea Kurta, scor 6-0, 6-0
  • Semifinale – vs Sara Bălan, Bianca Pleșcan, scor 6-1, retragere
  • Finala – vs Karina Capuzu, Andreea Olariu, scor 6-4, 6-2

Pe parcursul lunii mai anul curent, Giulia a triumfat la Cupa Andrei Pavel, desfășurată la Arad. Acea competiție a fost rezervată categoriei 14 ani, adică cu doi ani peste vârsta sportivei de la CSM Oradea.