Liderii CSM CSU Oradea în partida cu Tsmoki Minsk

CSM CSU Oradea a suferit primul eșec în cursul anului 2020. Roș-albaștrii au fost învinși pe teren propriu de Tsmoki Minsk, scor 73-89, în etapa a 3-a din Grupa J în FIBA Europe Cup – ediția 2019/20.

După un start favorabil, scor 11-4, formația orădeană a avut o cădere de pe urma căreia nu a mai putut reacționa. Bielorușii au câștigat primele două secvențe și s-au desprins la 46-34, după 20 minute de joc efectiv. CSM-ul a redus din deficit în sfertul al 3-lea, dar nu a avut soluții în fața formației din Minsk în secvența decisivă.

Oradea a fost superioară numai la procentajul aruncărilor de două puncte. Chiar și așa, Minsk a marcat mai multe puncte din spațiul de trei secunde. În rest, toate capitolele statistice au avantajat echipe oaspete.

Plus/Minus – Giordan Watson (0)

Au fost rotiți nouă jucători în această partidă. Șapte dintre acești au avut peste 20 minute de joc.

CSM CSU Oradea are 1-2 la general în Grupa J, situându-se pe locul al 3-lea, la egalitate cu Ironi Ness Ziona. În schimb, Tsmoki Minsk are 2-1 și ocupă prima poziție, la egalitate de puncte cu U-BT Cluj-Napoca.