CSM CSU Oradea și BC Timișoara s-au confruntat pentru prima dată în actuala ediție de campionat pe data de 10 octombrie. Meciul a avut loc la Arena Antonio Alexe, a contat pentru etapa a 2-a din sezonul regulat al Ligii Naționale și s-a încheiat cu scorul de 89-60.
Partida a demarat sub semnul echilibrului, iar primul act s-a încheiat cu scorul de 15-13 în favoarea gazdelor. Lucrurile s-au schimbat în continuare. Roș-albaștrii au câștigat următoarele două secvențe la diferențe de 12, respectiv 10 puncte. În plus, CSM-ul a înscris 51 puncte în ultimele 20 minute de joc efectiv.
Antrenorul Cristian Achim a rotit 12 jucător în acea partidă, una pe care Oradea a terminat-o cu 53% la aruncările idn acțiune. Timișoara parcurgea o perioadă extrem de dificilă în momentul confurntării din tur, însă Kentwan Smith a oferit o replică deosebită, autor fiind de 24 puncte pentru un indice de 30 la eficiență.
Radovan Markovic a avut 18 puncte, Bogdan Țîbîrnă a adăugat 13 puncte și 5 recuperări. Sean Barnette a avut 10 recuperări, Nemanja Barac a contribuit cu 5 pase decisive, 2 capace și 2 intercepții.
În urma acestui rezultat, CSM CSU Oradea a ajuns la 2-0 în LNBM. În schimb, BC Timișoara ajungea la 0-2.
Foto: Roby Boros