CSM JC Liberty Oradea a participat la Campionatul Național individual de judo. Acesta s-a desfășurat la Iași, sportivii lui Aurelian Fleisz și Emil Morar reu;ind să cucerească șapte titluri naționale.
Cei șapte campioni ai României de la CSM JC Liberty sunt:
Feminin – Ioana Matei (48 kg), Larisa Florian (52 kg), Lorena Podelenczki (70 kg), Mădălina Pantea (78 kg).
Masculin – Szoke Laszlo (66 kg), Dan Fâşie (73 kg), Valentin Radu (100 kg).
Alte șase medalii au fost câștigate de CSM JC Liberty la evenimentul amintit. Este vorba despre:
Locul 2 (argint) – Lorena Podelenczki (open feminin), Daniel Matei (100 kg şi open masculin).
Locul 3 (bronz) – Georgiana Pantea (78 kg), Adrian Merge şi Zoltan Farkas (ambii 90 kg).
„Suntem mulţumiţi de bilanţul înregistrat, deşi ne gândisem iniţial la un număr şi mai mare de medalii, vreo 15. Am cucerit în schimb şapte titluri de campioni, capitol la care am excelat. Cei şapte campioni au avut evoluţii de excepţie, cinci dintre ei – Ioana Matei, Larisa Florian, Szoke Laszlo, Dan Fâşie şi Valentin Radu câştigând la ippon toate meciurile disputate” a declarat antrenorul Emil Morar, conform bihon.ro.
Delegația CSM JC Liberty a avut parte și de un moment neplăcut și nedorit. Răzvan Bodea a suferit o accidentare la genunchi, aceasta împiedicându-l să termine concursul și implicit să obțină o medalie.
Foto: bihon.ro