Andrei Mandache a reușit cea mai bună prestație din faza a 2-a în sezonul regulat al Ligii Naționale de baschet masculin – ediția 2015/16 la victoria repurtată de CSM CSU Oradea asupra lui CSU Atlassib Sibiu, scor 100-62.
Numărul 4 din antrenajul CSM-ului a fost titularizat la poziția 2 și a avut 19 minute și 25 secunde pe parchet. Perioadă în care Mandache a avut 3/5 la trei puncte și 2/3 la două puncte pentru un total de 13 puncte marcate. Sportivul originar din Arad a adăugat 3 pase decisive, 3 recuperări și 2 intercepții, fără posesie pierdută pentru 18 la eficiență, respectiv 27 la +/-.
A fost al 3-lea meci consecutiv pentru Andrei împotriva Sibiului cu cel puțin 10 la eficiență și pase decisive. Pe de altă parte, a fost al 2-lea meci în faza a 2-a cu cel puțin 10 la eficiență și puncte marcate.
În 28 partide disputate în actualul sezon competițional, Mandache are medii statistice de 8.6 puncte, 3.0 recuperări, 2.4 pase decisive și 1.5 intercepții cu 1.3 posesii pierdute. Andrei are 56% la două puncte, 33% la trei puncte, respectiv 64.6% la linia de pedeapsă. În 23:11 minute pe partidă, el are indici de 9.6 la eficiență, respectivă 5.8 la +/-.
Foto: Roby Boros