Medalii de bronz pentru Bianca Benea și Claudia Năboiu la CN de Spadă pentru tineret (U23) feminin

Bianca Benea și Claudia Năboiu, sportive legitimate la CSM LPS Oradea, au obținut medalii de bronz la Campionatul Național Spadă Tineret desfășurat la Bucuresti. Ambele sportive s-au oprit în semifinale. În schimb, Adela Danciu, tot de la clubul orădean, s-a clasat pe locul 25.

Întrecerea rezervată sportivelor sub 23 ani a reunit 40 de spadasine din întreaga țară. Concursul a fost câștigat de Amalia Tătăran (CS Dinamo București), câștigatoare a medaliei de aur cu echipa de senioare la Jocurile Europene de la Baku 2015.

Bianca Benea a participat la concursul de U23, deși ea este încă cadetă (U17). Sportiva antrenată de Nicolae Ille a obținut, în cursul acestui an competițional, medalii la CN de Cadeți pe echipe (U17, argint) și la CN de Juniori (bronz, u21). De asemenea, sportiva de la CSM Oradea a obținut o medalie de bronz cu echipa României la Campionatul European de Scrima pentru Cadeți și Juniori de la Novi Sad, Serbia.

Săptămâna viitoare Bianca va participa la Campionatul Mondial de Cadeți și Juniori de la Bourges, Franța, unde va participa în proba de cadeți feminin. Luna mai programează Superliga si Campionatul Național de Spadă pentru Senioare, la care vor participa Benea, Năboiu și Danciu.