CSM Oradea a obținut două medalii de aur la Balcaniada de spadă feminin

Adela Danciu, sportivă legitimată la CSM LPS Oradea, a cucerit medalia de aur la cea de-a 6-a ediție a Balcaniadei de spadă pentru cluburi. Evenimentul s-a desfășurat la Plovdiv, Bulgaria.

Sportiva antrenată de Nicolae Ille a urcat pe prima treaptă a podiumului în proba feminină, la individuale. Adela a depășit-o pe Raluca Sbircia (CSU Craiova) în finala competiției.

Celelalte sportive de la CSM LPS Oradea, pregătite de același antrenor, au obținut următoarele clasări:

Claudia Năboiu – locul 3
Bianca Benea – locul 5
Andreea Tufan – locul 13

În concurs au fost înscrise 22 de sportive.

srcima22

În a 2-a parte a zilei de duminică (24.04), CSM LPS Oradea a câștigat concursul de spasă feminin pe echipe în cadrul Balcaniadei de la Plovdiv.

Sportivele antrenate de Nicolae Ille au învins pe Fencing Club Sofia (45-31) în semifinale. În finală, CSM Oradea a întâlnit Mix Bulgaria (45-33).