Bianca Benea a participat la etapa de Cupa Mondială de la Laupheim

Bianca Benea, sportivă legitimată la CSM Oradea, a participat la etapa de Cupă Mondială pentru spadă juniori feminin, de la Laupheim. Aceasta s-a desfășurat la finele săptămânii recent încheiate.

Concursul s-a bucurat de participarea a 18 echipe. Reprezentativa României, alcătuită din Alexandra Predescu (CSA Steaua), Bianca Benea (CSM Oradea, foto), Zsuzsa Schlier (CSS Târgu Mureș) și Teodora Coste (CS Satu Mare), antrenor Nicolae Ille (CSM Oradea), s-a clasat pe locul al 10-lea.

Iată rezultatele înregistrate de compatrioatele noastre, conform frscrima.ro:

Tabloul de 32: 45-17 cu Olanda.
Tabloul de 16: 27-28 cu Franța.
Tabloul locurilor 9-16: 45-38 cu Ungaria.
Tabloul locurilor 9-12: 45-33 cu Marea Britanie.
Locurile 9-10: 26-35 cu Canada.

Următoarea etapă se va desfășura în Salvador, în perioada 5-6 noiembrie anul curent.