Locul 11 pentru Bianca Benea și România în proba pe echipe de la Campionatul European de scrimă pentru tineret, proba de spadă feminin

Bianca Benea a participat în proba pe echipe la spadă feminin în cadrul Campionatului European de scrimă pentru tineret – ediția 2017. Evenimentul s-a desfășurat la Minsk, Belarus, concursul amintit disputându-se marți (25.04).

La concurs au participat 14 echipe, iar România s-a clasat pe locul 11. Tricolorele au început concursul cu un eșec (30-45) în compania Israelului. Astfel, ele au continut pe tabloul 9-14, unde au dispus de Belarus (45-35).

După succesul repurtat în fața gazdelor, România s-a duelat cu Elveția pe tabloul 9-12, pierzând cu 18-45. În duelul pentru locul 11, tricolorele au dispus de Austria (45-37).

Sportiva legitimată la CSM Oradea, unde este antrenată de Nicolae Ille, a tras alături de Amalia Tătăran (CS Dinamo), Greta Vereș (CSA Steaua), și Ramona Calcan (CSA Steaua). Antrenorul echipei feminine de spadă a fost George Epurescu.

Reamintim că Bianca Benea s-a clasat pe locul 30 în proba individuală de spadă feminin, concurs desfășurat cu două zile mai devreme.

Benea a participat de curând la Campiontul Mondial de scrimă pentru juniori, la Plovdiv, Bulgaria. Aici, orădeanca a obținut locul 23 în proba individuală (din peste 150 de participante), respectiv locul 9 în cea pe echipe (din totalul de 29 participante). Ea se află la primul an în cadrul categoriei de juniori (U20).

Foto: Augusto Bizzi