CSM Oradea a învins Sportul Studențesc, la bazinul Floreasca din capitală, într-un meci contând pentru returul Superligii Naționale de polo pe apă – ediția 2021/22. Confruntarea desfășurată vineri (04.03) s-a încheiat cu scorul de 14-8. Scor pe reprize: 4-3, 2-2, 5-2, 3-1.
Jocul a avut parte de echilibru și schimbări de situație pe tabela de marcaj în primele două reprize. Oradea a marcat primele două goluri, dar s-a văzut egalată la 2, 3 și 4, iar Sportul a venit la conducere, scor 5-4.
A urmat un parțial de 4-0 în favoarea CSM-ului, iar de aici jocul a fost controlat de bihoreni, care au mai înscris de șase ori până la final, iar amfitrionii au replicat cu doar trei goluri. De altfel, cea de-a 2-a jumătate a întâlnirii a fost controlată cu autoritate de poloiștii orădeni.
Marcatorii echipei antrenate de Dorin Costrăș și Ciprian Cîmpianu în acest meci au fost: Kirill Rustamov – 5 goluri, Ferenc Czenk – 3 goluri, Nichita Ilisie – 2 goluri, Viktor Kovats, Istvan Szabo, Bogdan Remeș și Darian Luncan – 1 gol fiecare.
Cele două formații se duelează din nou, în aceeași locație, sâmbătă (05.03), ora 12:00. Acesta va fi al 4-lea meci în decurs de 50 ore pentru gruparea orădeană.