Giulia Popa a reușit o nouă performanță de excepție. Tânăra jucătoare de tenis legitimată la CSM Oradea a cucerit medalia de argint la European Olympic Youth Festival 2023, de la Maribor (Slovenia) în două probe.
Giuli a pătruns în finală în cadrul întrecerii desfășurate pe parcursul acestei săptămâni în Slovenia, încheiată sâmbătă (29.07). Ea s-a calificat în finalele de simplu și dublu feminin.
Sportiva în vârstă de 14 ani, pe care îi va aniversa în luna Noiembrie, a avut următorul parcurs:
Simplu
– Turul 1, vs Milla Kotamaki (FIN), scor 6-2, 6-1
– Turul 2, vs Anna Mihalka (HUN), scor 6-0, 6-2
– Turul 3, vs Beti Butina Jazbec (SLO), scor 6-1, 6-0
– Sferturi de finală, vs Mia Pohankova (SVK); scor 6-0, 6-2
– Semifinale, vs Charo Esquiva (ESP), scor 6-2, 6-3
– Finala, vs Julie Pastikova (CZE), scor 4-6, 4-6
Dublu (pereche cu Alexia Tatu)
– Turul 1 – liber
– Turul 2 – vs Slovenia, scor 7-5, 3-6, 10-3
– Sferturi de finală – vs Suedia, scor 7-5, 7-6
– Semifinale – vs Cehia, scor 2-6, 7-5, 10-4
– Finala – vs Slovacia, scor 3-6, 6-4, 1-10