Urmează două meciuri importante în deplasare

CSM CSU Oradea susține următoarele două meciuri în deplasare. Se anunță tot atâtea provocări importante pentru formația roș-albastră.

După zece victorii din primele 11 meciuri disputate și cu o serie activă de nouă succese, formația de pe Crișul Repede va avea parte de două meciuri importante și dificile. Unul are implicații directe în lupta pentru calificarea în TOP 16 din FIBA Europe Cup, iar celălalt în situația la zi în fruntea Ligii Naționale.

Miercuri (30.10), ora 19:00, la Stargard, CSM-ul se duelează cu PGE Spojnia într-un meci cu potențiale implicații în ierarhia finală a Grupei E din FIBA Europe Cup – ediția 2024/25. Oradea are 3-0 la general, iar Spojnia este la 2-1. În tur, roș-albaștrii au învins pe revenire, grație reușitei semnate de Kris Richard în penultima secundă de joc.

Sâmbătă (02.11), la Sala Rapid, formația de pe Crișul Repede întâlnește gruparea feroviară în cadrul etapei a 7-a din Liga Națională de baschet masculin. Meciul are implicații directe, cel puțin de moment, în configurația clasamentului la zi al competiției interne.

Ambele partide vor fi transmise în direct pe internet. Prima pe FIBA The Basketball Channel, iar a 2-a pe FRB TV (ambele sunt canale YouTube).

Cele două deplasări sunt legate. Delegația echipei de baschet a CSM Oradea se va deplasa marți în Polonia, urmând ca joi să se întoarcă în țară pe aeroportul Otopeni și să rămână în București până la sfârșitul săptămânii.