Câteva date statistice după victoria de la Voluntari

CSM CSU Oradea continuă parcursul foarte bun în sezonul regulat al Ligii Naționale de baschet masculin. Roș-albaștrii au ajuns la un bilanț general de 17-1 în ediția 2024/25, având un avantaj de trei meciuri în fața lui U-BT Cluj-Napoca, echipa cu cel mai mic număr de meciuri pierdute după cea antrenată de Cristian Achim.

În cadrul etapei a 19-a din sezonul regulat, CSM-ul a învins pe terenul lui CSO Voluntari, scor 78-76. Acest rezultat are mai multe semnificații pentru Leii Roșii:

– Este primul meci încheiat la diferență de o singură posesie în actuala ediție de campionat.
– Este al 2-lea meci încheiat la diferență de cel mult cinci puncte. Primul a fost cel cu Steaua București, tot în deplasare, scor 82-77.
CSM CSU Oradea are 6-0 în meciurile încheiate la diferență de cel mult zece puncte în actuala ediție de campionat. Primele cinci s-au consemnat în confruntările cu FC Argeș Pitești (deplasare), Rapid București (deplasare), CSM Corona Brașov (acasă), Steaua București (deplasare) și CSM Petrolul Ploiești (deplasare).
Media de puncte marcate în jocurile de pe teren propriu în actuala ediție LNBM pentru CSO Voluntari este de 94.1 puncte. Așadar, CSM-ul a limitat echipa ilfoveană la 18 puncte mai puțin!

Referitor la rivalitatea cu CSO Voluntari, trebuie notate următoarele aspecte:

– Este a 4-a victorie consecutivă pentru CSM CSU Oradea la Voluntari în sezonul regulat din Liga Națională.
– Este al 3-lea sezon consecutiv în care CSM CSU Oradea se impune în ambele confruntări directe cu CSO Voluntari din sezonul regulat.

Amintim că CSM CSU Oradea și CSO Voluntari au jucat o finală de cupă, adjudecată de ilfoveni. De asemenea, aceste formații s-au duelat de două ori în semifinalele Ligii Naționale. Fiecare a câștigat câte una.

CSM CSU Oradea continuă parcursul impecabil în meciurile disputate în deplasare în actuala ediție de campionat. Roș-albaștrii au 9-0 în partidele disputate departe de casă, incluzând victorii la Cluj, Pitești și Voluntari, echipele ce au completat, alături de Oradea, careul de ași din LNBM în sezonul precedent.