CSM Liberty Oradea este campioană națională

CSM Liberty Oradea s-a aflat între remarcatele etapei finale a Campionatului Național de Judo. Aceasta a devenit campioană a României ca urmare a unui parcurs impecabil.

Gruparea orădeană a participat la acest eveniment cu două echipe, din totalul de nouă participante. În pofida absențelor unor judoka extrem de importanți, precum –  Dan Fîşie, Laszlo Szoke, Costel Dănculea, Mariana Halas – prima echipă a lui CSM Liberty a obținut victorii pe linie.

Rezultatele înregistrată de această echipă sunt:

– 4-1 cu SCM Miercurea Ciuc, în grupă
– 3-2 cu Politehnica Iași, în semifinale
– 3-2 cu CSAV Târgoviște, în finală

Componența echipei: Farkas Bertalan (66 kg), Denis Mititelu, David Pusztai (73 kg), Adrian Merge (81 kg), Valentin Radu, Alexandru Dragomir (90 kg), Daniel Matei, Balla Zsolt (+90 kg).

Antrenori: Emil Morar, Aurelian Fleisz şi Han Sang Ho.

A doua echipă a CSM Liberty a ocupat locul 4, pierzând cu 3-2 în fața Stelei București.

La feminin, CSM Liberty Oradea a ocupat locul al 2-lea în condițiile absenței tridentului Larisa Florian, Patricia Petras, Lorena Podelenczki.

Lotul feminin al CSM Liberty Oradea la acest eveniment: Ioana Matei (52 kg), Andreea Florian (57 kg), Georgiana Pantea (63 kg), Mădălina Pantea (70 kg) şi Ramona Ene (+70 kg). Antrenori: Emil Morar, Aurelian Fleisz şi Han Sang Ho.