CSM Oradea a câștigat 19 din cele 24 partide disputate pe teren propriu în sezonul 2013/14

Arena Antonio Alexe a găzduit, pe 8 iunie 2014, ultimul meci de baschet pe sezonul competițional 2013/14. CSM Oradea și-a luat rămas bun de la publicul larg consumator de baschet din localitate cu o victorie ce definește perfect parcursul echipei roș-albastre în acest sezon competițional.

CSM Oradea a recuperat un deficit de 14 puncte pentru a trimite finala Ligii Naționale de baschet masculin. Roș-albaștrii au învins pe CSU Asesoft Ploieșt, scor 87-81, în Meciul 4 al ultimului act din actuala ediție de campionat.

Echipa de baschet a clubului bihorean a disputat un număr de 24 partide la Arena Antonio Alexe în sezonul competițional 2013/14. CSM Oradea a repurtat 19 victorii și a pierdut de cinci ori.

Pe competiții sau faze ale competițiilor, bilanțul CSM-ului a fost următorul:

– FIBA EuroChallenge: două victorii, o înfrângere
– Cupa României: două victorii, fără înfrângere
– Liga Națională, sezon regulat: 10 victorii, trei înfrângeri
– Liga Națională, playoff: cinci victorii, o înfrângere

Primul joc la polivalenta orădeană în sezonul 2013/14 s-a disputat la finele lunii septembrie, când CSM-ul a primit vizita COncordiei Chiajna, în prima manșă a turului inaugural din Cupa României. Ultimul joc a fost cel deja amintit, în compania lui CSU Asesoft Ploiești, în finala campionatului. Astfel, atât prima întâlnire, cât și ultima s-au încheiat cu victorii pentru CSM Oradea, într-un sezon în care roș-albaștrii au stabilit un record de victorii repurtate în fața propriului public.

Următorul meci al echipei CSM Oradea la Arena antonio Alexe se va disputa, cel mai probabil, la începutul lunii septembrie, cu ocazia memorialului cu același nume, acțiune ce face parte din programul obișnuit de pregătire a noului sezon competițional.