Campionatul Mondial de scrimă – Locul 5 pentru România în proba pe echipe, la spadă feminin

România a obținut locul al 5-lea în proba pe echipe în concursul de spadă feminin, de la Campionatul Mondial de scrimă, desfășurat la Kazan, Rusia. Tricolorele au ratat accesul în careul de ași ai competiției, fiind depășite de Italia (41-32), în sferturile de finală.

Compatrioatele noastre au depășit Germania (25-16), în faza optimilor de finală. După eșecul cu Italia, tricolorele au repurtat succese cu China (43-42) respectiv SUA (45-40). Drept urmare, România s-a clasat pe locul al 5-lea în ierarhia finală a probei. În concursul pe echipe au participat 28 de formații. Concursul a fost câștigat de Rusia.

Echipa României a fost condusă de către Octavian Zidaru și a fost alcătuită din Ana Maria Brânză, Simona Pop, Simona Gherman și Ana Maria Constantin. Cea din urmă este legitimată la CSM Oradea.

Sportiva pregătită de către Nicolae Ille a obținut locul 68 în concursul individual. Au participat 131 de sportiv.