Duminică (21.09), la Budapesta, s-a desfășurat prima etapă de Cupa Mondială la spadă feminin pentru juniori contând pentru sezonul 2014/15. La acest eveniment au luat startul 140 de sportive de pe întreaga planetă.
Printre participante s-au numărat și patru sportive din România. Este vorba despre Bianca Benea (CSM Oradea), respectiv două spadasine de la LPS Craiova și una de la Dinamo București. Eleva lui Nicolae Ille a izbutit cea mai bună clasare între reprezentantele României. Ea s-a clasat pe locul al 18-lea.
Roberta Marzani, din Italia, a cucerit prima poziție. Podiumul a fost completat de către două sportive din Rusia., Victoria Kuzmenkova și Daria Filina.
Foto: frscrima.ro