Podium pentru Bianca Benea la etapa din Circuitul European de spadă pentru cadeți de la Cracovia

Echipa de spadă feminin a participat la o etapă desfășurată în Polonia, la Cracovia, contând pentru Circuitul European de spadă feminin pentru cadeți. Cel mai bun rezultat a fost atins de Bianca Benea, care s-a clasat pe locul al 3-lea în competiție.

Iată rezultatele obținute de Bianca:

Turul 1: 15-8 cu Wiktoria Zamachowska (Polonia)
Turul 2: 10-9 cu Luise Emler (Austria)
Turul 3: 15-12 cu Alexandra Predescu (România)
Turul 4 (sferturi de finală): 15-14 cu Camille Hermay (Franța)
Turul 5 (semifinale): 13-15 cu Camille Nabeth (Franța, câștigătoarea finalei)

Evenimentul desfășurat pe 10 și 11 ianuarie, din prima etapă în noul an calendaristic a reunit la start 366 sportivi din 27 țări. Potrivit frscrima.ro, la competiție au luat startul 12 sportivi din România.

Sportiva lui Nicolae Ille a obținut cel mai bun rezultat pentru delegația României. Andreea Tufan, cealaltă sportivă de la CSM Oradea prezentă la această etapă a obținut locul 138 din totalul de 155 sportive înscrise în proba ffelimină.