A 10-a victorie consecutivă în toate competițiile

CSM CSU Oradea a învins Steaua București, scor 89-58, într-un meci contând pentru etapa a 12-a din Liga Națională de baschet masculin – ediția 2021/22. Partida a avut loc sâmbătă (18.12), fiind ultima pe anul calendaristic 2021 pentru formația roș-albastră.

Partida a demarat sub semnul echilibrului. Cele două protagoniste s-au succedat de opt ori la conducere în primele 13 minute de joc efectiv. Militarii conduceau la prima pauză cu scorul de 21-18, însă CSM-ul a început secvența a 2-a cu un parțial de 10-0. Steaua a reacționat și s-a apropiat la o singură posesia, scor 36-33, însă Stephen Holt a găsit ținta de pe semicerc. La jumătatea partidei scorul era de 41-33.

Repriza secundă a fost dominată de CSM CSU Oradea. Ofensiva echipei a funcționat foarte bine, fiind alimentată de o bună dispoziție de joc în apărare. Astfel, roș-albaștrii au realizat un parțial de 27-10 prin care s-au desprins la 25 puncte cu zece minute rămase de jucat. Ultimul sfert a permis antrenorilor să rotească toți jucătorii disponibili, avantajul gazdelor trecând de 30 puncte.

Dovis Bickauskis a lipsit din angrenajul echipei orădene la acest meci. El a suferit o accidentare în partida precedentă, câștigată la Lisabona.

Cătălin Baciu a totalizat 16 puncte (6/6 din acțiune, 4/4 la linia de pedeapsă), 5 recuperări în 19 minute de joc. El a avut 23 la eficiență. Garlon Green a adăugat 15 puncte, iar Stephen Holt a terminat cu 15 puncte, 5 recuperări și 4 pase decisive. Oradea a avut 11 marcatori în această partidă. De cealaltă parte, Terrell Carter a reușit 20 puncte, 9 recuperări (6 ofensive).

Aceasta este a 10-a victorie consecutivă în toate competițiile pentru CSM CSU Oradea. Roș-albaștrii au 10-1 la general în Liga Națională de baschet masculin și mai au un meci de disputat în anul calendaristic 2021. Acesta este programat marți (21.12), ora 18:00, la Constanța, în compania lui BC Athletic Neptun din localitate. Partida va fi transmisă în direct la DigiSport și LookSport.