CSM Oradea a bifat a 2-a victorie stagională în Superliga Națională de polo pe apă – ediția 2021/22. Vicecampioana României a învins Triumf București, scor 17-3, în cursul dimineții de joi (30.09).
Partida a fost controlată în totalitate de orădeni. Aceștia au marcat primele cinci goluri ale partidei și s-a desprins constant pe tabela de marcaj. Scorul pe reprize: 3-0, 4-2, 4-0 și 6-1.
Marcatorii echipei orădene au fost Viktor Kovats – 5 goluri, Nichita Ilisie – 4 goluri, Istvan Szabo, Bogdan Remeș și Darian Luncan – câte 2 goluri fiecare, Christian Dober și Theodor Filotti – 1 gol fiecare. De cealaltă parte, Matei Baciu a punctat de două ori.
În primul meci, desfășurat miercuri (29.09), CSM Oradea s-a impus cu scorul de 16-7.
Dubla confruntare cu Triumf face parte din programul etapei a 3-a și s-a desfășurat în devans. CSM-ul urmează să dispute, tot la București, jocurile contând pentru prima etapă din sezonul regulat al Superligii. Iată programul:
- Joi (30.09), ora 20:00, Rapid București vs CSM Oradea – Jocul 1
- Vineri (01.10), ora 13:00, Rapid București vs CSM Oradea – Jocul 2