A 2-a victorie pentru CSM Oradea la turneul final 1 al CN U17 Masculin la polo – ediția 2022/23

CSM Oradea a repurtat cel de-al 2-lea succes din tot atâtea apariții în ziua de deschidere a turneului final 1 al Campionatului Național U17 Masculin la polo pe apă – ediția 2022/23 găzduit în bazinul Steaua din București. În cadrul sesiunii a 2-a a zilei de luni (27.03), formația orădeană a învins CSȘ Steaua București cu scorul de 18-6.

Adversarul a marcat primul gol al partidei, dar CSM-ul a reacționat prompt și a terminat prima repriză în avantaj de trei lungimi, scor 4-1. În continuare avantajul orădenilor a crescut considerabil. La jumătatea întâlnirii scorul era de 7-2, iar la intrarea în secvența decisivă a fost de 12-3. Ultima repriză a consemnat un parțial de 6-3 în favoarea CSM Oradea.

Marcatorii echipei au fost: Andrei Marinescu – 4 goluri, Antoniu Martin, Mark Tokai, Cristopher Acatrinei, Mihai Fitero și Alex Nagy – 2 goluri fiecare, Benjamin Nagy, Ianis Soponar, Marius Borbei și David Balog – 1 gol fiecare.

În primul meci la acest eveniment, CSM Oradea a învins Triumf București, scor 15-4.

Marți (28.03), CSM Oradea are programate următoarele două meciuri. Iată programul echipei antrenate de Christian Sandor, Ivan Fejer și Sandor Nagy:

– ora 10:00, vs CSȘ Nr. 1 București
– ora 18:00, vs CSA Steaua BA București

La această întrecere participă sportivi născuți în anul 2005, similar celor consemnate în sezonul trecut, însă CSM Oradea evoluează în competiție cu sportivi născuți în anul 2006.