A 2-a victorie stagională pentru echipa satelit

CSM CSU 2 Oradea a învins CSȘ Gheorgheni, scor 84-70, într-un meci din returul Ligii 1 la baschet masculin – ediția 2202/23. Jocul s-a desfășurat duminică (04.12), la Arena Antonio Alexe din Oradea.

Partida a fost controlată de bihoreni. Aceștia s-au desprins la 11 lungimi în primele zece minute și au continuat să se desprindă. La jumătatea partidei scorul era de 54-30. Sfertul al 3-lea a revenit CSM-ului la limiată, iar echipa din Gheorgheni a redus din deficit pe finalul partidei.

Alexandru Sandor a totalizat 17 puncte, 5 recuperări, Gurjashan Bal a reușit 17 puncte, iar Marian Schmidt a terminat cu 13 puncte, 8 pase decisive pentru învingători. De cealaltă parte, Tamas Bodo a reușit 31 puncte, 9 recuperări pentru Gheorgheni.

CSM CSU 2 Oradea are 2-5 la general după acest meci. În schimb, echipa din Gheorgheni rămâne fără victorie.

Următorul meci al echipei satelit se va desfășura pe 18 Decembrie, în deplasare, cu BC CSU 2 Sibiu.