CSM Oradea s-a calificat în finala campionatului național de baschet masculin a României – ediția 2025/26. Formația de pe Crișul Repede a avut un parcurs de regularitate de-a lungul acestei campanii pe plan național, reușind să avanseze în ultimul act.
Leii Roșii au terminat sezonul regulat pe primul loc cu un bilanț general de 23-5. Acesta a asigurat echipei avantajul terenului propriu în playoff. Avea să fie cea de-a 16-a calificare între primele opt echipe ale României în istoria clubului.
Fazele eliminatorii au demarat cu o serie în compania lui FC Argeș Pitești, ocupanta locului 6 în sezonul regulat. CSM-ul a câștigat seria cu 3-0 la general, calificându-se pentru a 12-a oară în semifinale.
Semifinalele au adus față în față ocupantele primelor două poziții ale clasamentului la încheierea sezonului regulat. CSM CSU Raiffeisen Oradea s-a confruntat cu Dinamo București. Scorul general a fost de 3-1.
Astfel, CSM Oradea obține calificarea în finala Ligii Naționale de baschet masculin pentru a 9-a oară în istorie. Este a 4-a prezență consecutivă în ultimul act, respectiv a 7-a în ultimele opt campanii finalizate.
CSM CSU Raiffeisen Oradea va încerca să obțină cel de-al 4-lea titlu național din istorie. Primele trei s-au consemnat în 2016, 2018 și 2019.
În ultimul act, formația de pe Crișul Repede se duelează cu învingătoarea dintre U-BT Cluj-Napoca și SCM U Craiova (locul 4 în sezonul regulat). Scorul general este de 2-0 în favoarea ardelenilor, aceștia urmând să găzduiască Meciul 3.
Finala LNBM demarează în ultimele zile ale lunii Mai 2026. Vom reveni cu informații referitor la programul jocurilor respectiv cu detalii despre comercializarea biletelor. Abonamentele sunt valabile la meciurile găzduite de CSM Oradea.