A 4-a victorie pentru CSM Oradea la turneul final 1 al CN U17 Masculin la polo – ediția 2022/23

CSM Oradea a învins CSM Cluj-Napoca, scor 11-9, în cel de-al 5-lea meci disputat la turneul final 1 al Campionatului Național U17 Masculin la polo pe apă – ediția 2022/23. Partida s-a desfășurat miercuri (29.03), la bazinul Steaua din București.

Jocul a demarat în nota de dominare a orădenilor. Aceștia au înscris primele cinci goluri ale partidei și s-au desprins la un maxim de șapte lungimi, scor 9-2 și 10-3, în repriza a 3-a. Ultimele opt minute de joc au consemnat revirimentul formației clujene, care s-a apropiat la doar două lungimi.

Scorul pe reprize: 4-0, 1-1, 3-2, 1-6.

Marcatorii CSM Oradea în acest meci: Andrei Marinescu, Benjamin Nagy – 3 goluri fiecare, Mark Tokai – 2 goluri, Silviu Luca, Raul Șandru și Ianis Soponar – 1 gol fiecare.

CSM Oradea obține a 4-a victorie din cinci partide disputate la acest eveniment. Urmează confruntările cu Crișul Oradea (miercuri, 29.03), respectiv cu Dinamo București (joi, 30.03).

Amintim că la această întrecere participă sportivi născuți în anul 2005, similar celor consemnate în sezonul trecut. CSM Oradea evoluează în competiție exclusiv cu sportivi născuți în anul 2006.