A 4-a victorie pentru echipa de polo CSM Oradea în cadrul primului turneu din CN Juniori II – ediția 2021/22

CSM Oradea a repurtat cel de-al 4-lea succes la turneul inaugural al sezonului 2021/22 în Campionatul Național de polo Juniori II. Evenimentul se desfășoară la Tîrgu Mureș.

Sâmbătă (09.10) după-amiază, formația antrenată de către Christian Sandor și Sandor Nagy a întâlnit echipa gazdă, Partizan Tîrgu Mureș. Partida s-a încheiat cu scorul de 11-5. Orădenii s-au desprins la 3-1 în primele opt minute, după care s-au consemnat două runde la egalitate. Ultimele opt minute au fost dominate de sportivii CSM-ului, ei marcând de șase ori, iar gazdele au replicat cu două goluri.

Mihai Fitero (foto) a punctat de trei ori, Mark Tokai și Benett Bajusz au adăugat două goluri fiecare, iar Andrei Marinescu, Ianus Soponar, Marius Borbei și Alex Nagy au înscris câte un gol fiecare pentru CSM Oradea. De cealaltă parte Balazs Boer a înscris de două ori pentru Partizan Tîrgu Mureș.

CSM Oradea are patru victorii din tot atâtea partide disputate. Urmează meciul cu CSM Cluj-Napoca, programat pentru duminică (10.10).

Lotul CSM-ului îi cuprinde pe Marcu Szilagyi, Cristian Burlea, Benett Bajusz, Bogdan Țecu, Silviu Luca, Mark Tokai, Christian Acatrinei, Andrei Marinescu, Raul Șandru, Ianis Soponar, Mihai Fitero, Marius Borbei, Balint Borbely, Balthasar Majoros, Alex Nagy și David Balog.

Amintim că această generație, alcătuită din sportivi născuți în cursul anului 2006, a câștigat titlul național la juniori III în sezonul 2020/21.