Actualizat. Ana Constantin s-a clasat pe poziția a 32-a în proda de spadă la Cupa Mondială

Ana Constantin (foto, în dreapta), spadasină legitimată la CSM Oradea, s-a clasat pe locul 32 în proba de individual de la Cupa Mondială de spadă feminin, de la Saint Maur (Franța).

La startul acestui concurs au fost prezente 204 sportive. Spadasina pregătită de către Nicolae Ille a ajuns între primele 32 după ce a depășit-o pe maghiara Emesa Szasz, clasată pe poziția a 2-a în ierarhia mondială. Constantin a învins-o pe Szasz cu 15-9. Ulterior Constantin a fost învinsă ce Rebecca Chimahusky cu 6-5.

Proba a fost câștigată de chinezoaica Anqi Xu. Aceasta a învins-o în semifinale pe lidera ierarhiei mondiale, Ana Maria Brânză cu 7-6. Românca a cucerit medalia de bronz.

Revenind la Ana Constantin, trebuie precizat că în cadrul evenimentului de la Saint Maur, ea a tras și în proba pe echipe, acolo unde a concurat alături de Ana Maria Brânză, Simona Pop și Maria Udrea. România a fost eliminată în sferturile de finală de către Suedia (40-42), după succesul repurtată în optimi asupra Elveției (45-21). În cadrul duelurilor pentru clasament, tricolorele au depășit Franța (32-31) și China (28-27) pentru a se clasa pe locul al 5-lea în ierarhia finală.

Constantin pleacă din Franța cu 4 puncte în ierarhia mondială.

Foto: scrima.info