Alex George Creț, locul 5 la Udine Junior European Cup 2021

Alex George Creț, sportiv legitimat la CSM LPS Bihorul Oradea, a participat la Udine Junior European Cup 2021 la judo, în Italia. Evenimentul s-a desfășurat în perioada 11-12 august anul curent.

Judoka orădean a luat startul la categoria -100 kilograme masculin. Creț a fost repartizat în Grupa C, unde a trecut în ordine de Killian Kappelmeier (Germania) și Kenny Liveze (Franța). În semifinale a fost învins de Mikheil Japaridze (Georgia), iar în repesaj a fost depășit de Daniele Accogli (Italia).

Creț a ocupat locul 5 în ierarhia finală a evenimentului. Au luat startul 16 sportivi la categoria -100 kilograme. La amintitul eveniment au participat peste 350 sportivi de pe trei continente, reprezentând 32 țări.

Reamintim că Alex George Creț este campion național al categoriei 90 kilograme, atât la seniori, cât și la U21. De asemenea, el a participat la Campionatul European de Judo pentru seniori, eveniment desfășurat în luna aprilie a acestui an, fiind învins în turul al 2-lea.