CSM CSU Raiffeisen Oradea se deplasează la București pentru continuarea semifinalei Ligii Naționale de baschet masculin – ediția 2025/26. Roș-albaștrii se află la egalitate cu Dinamo București, scor general 1-1, în seria care se desfășoară pe sistemul cel mai bun din cinci partide. Meciul 3 se va desfășura duminică (17.05), ora 20:00, la Sala Dinamo din capitală. Jocul va fi transmis în direct pe DigiSport și PrimaSport (TV), respectiv FRB TV (YouTube).
Confruntarea continuă după două meciuri aprig disputate la Oradea Arena. Acolo unde CSM-ul a învins în primul meci cu 93-89, dar a pierdut în cel de-al 2-lea, scor 80-81, după ce a fost necesară consultarea reluărilor pentru a stabili dacă coșul marcat de Bobe Nicolescu a fost valabil sau nu. S-a decis, după minute de vizionări, că reușita sa nu a fost valabilă și astfel după primele două partide cele două echipe se află la egalitate.
O serie de playoff poate fi atât de echilibrată precum a fost Meciul 2 din această seară. Mai ales atunci când se duelează ocupantele primelor două locuri ale clasamentului la încheierea sezonului regulat. Așadar, este de așteptat ca lupta să continue și nu poate fi exclus suspansul dus la extrem și echilibrul pentru următoarele 40 sau 80 minute de joc efectiv.
CSM CSU Raiffeisen suferă în pătrundere și are un deficit de creativitate ofensivă după primele două meciuri. Totodată, roș-albaștrii au fost bătuți la interior, acolo unde experiența și IQ-ul baschetbalistic al tandemului Ousmane Drame – Vyatcheslav Bobrov a dat mari bătăi de cap orădenilor. Tridentul Jonathan Stark – Derrick Marks – Marcus Lewis a demonstrat consistență și capacitate de a ataca fără răgaz în faza de atac. În fine, Nandor Kuti s-a dovedit a fi un mânuitor redutabil de minge, Radu Vîrnă joacă cu multă încredere, iar Ștefan Grasu aduce un plus de forță fizică echipei din capitală.
Așadar, numeroase provocări pentru gruparea antrenată de Cristian Achim. Echipa orădeană are de făcut ajustări și adaptări de natură tactică pentru a-și recupera avantajul demonstrat în sezonul regulat. CSM-ul trebuie să găsească soluții în ambele faze ale jocului. Atât din punct de vedere tactic, cât și al capacității și preciziei în execuție. Dinamo a jucat un baschet de nivel înalt, dar Oradea a demonstrat că are capacitate de progres. Acesta trebuie demonstrat cu efect imediat pentru a continua cursa către îndeplinirea obiectivelor în acest sezon competițional.
Jaizec Lottie efectuează deplasarea cu echipa la București. Americanul a efectuat primele antrenamente cu contact și tactice. Așadar, revenirea sa pe teren este aproape, o decizie în acest sens urmând să fie luată de staff-ul tehnic în ziua Meciului 3.