Bianca Benea a câştigat turneul internaţional de spadă Olimpicii, desfăşurat la Budapesta. Evenimentul a reunit spadasini cu vârste cuprinse între 11 şi 15 ani.
Sportiva de la CSM Oradea, antrenată de către Nicolae Ille a obţinut patru victorii şi un eşec în faza grupelor la categoria 15 ani. Ea a pierdut duelul din prima fază direct eliminatorie, însă aşa cum notează scrima.info, la acest eveniment s-a apelat la sistemul cu repesaj. Astfel, Bianca a câştigat următoarele dueluri.
Rezultatele Biancăi Benea înaintea fazelor finale ale competiţiei: Nagy Csilla (15-7, CS Satu Mare), Renata Petri (15-9, AVA), Coste Teodora (15-14, CS Satu Mare) şi Alexandra Egerszegi (15-9, DVE Diosgyor).
În sferturile de finală a trecut de Lilla Csoknyai (15-12, Vasas SC), iar în semifinale de Edina Kardos (15-9, Vasas SC). În finală, Bianca a depăşit-o pe Lili Vertesi (15-14, DHSE-PMD Debrecen).
În concursul câtigat de Bianca Benea au participat 62 de sportive.
Foto: scrima.info