Bianca Benea a obținut al 2-lea titlu național consecutiv la spadă feminin juniori

Bianca Benea a cucerit titlul național la spadă juniori feminin. Evenimentul s-a desfășurat la sala de scrimă CS Steaua din București, în cursul zilei de marți (23.01). La concurs au participat 50 de sportive.

Benea, sportivă legitimată la CSM Oradea și antrenată de Nicolae Ille, a cucerit pentru a 2-a oară consecutiv trofeul. În marea finală, Bianca a învins-o pe Alexandra Predescu, de la Steaua, cu 15-11.

Pe tabloul de opt, Bianca a trecut de Talida Enache (UNEFS București), pentru ca în penultimul act să treacă de Mihaela Leonte (CSȘ Quatro București). Ambele dueluri s-au încheiat cu 15-13.

Reamintim faptul că Bianca a cucerit medalia de bronz la această probă în anul 2016 și 2014. De asemenea, sportiva de la CSM Oradea a fost vicecampioană națională în 2015. Așadar, Bianca Benea obține a 5-a medalie consecutivă în cadrul Campionatului Național de spadă feminin la nivel de juniori și al 2-lea titlu național consecutiv.