Bianca Benea este campioana a României la spadă feminin pentru juniori. Ea a câștigat proba individuală din cadrul Campionatului Național desfășurat la București.
Joi (19.01), sportiva legitimată la CSM Oradea, antrenată de Nicolae Ille, a dispus de Ramona Calcan în finala competiției, cu 15-12. În penultimul act, Bianca a învins-o pe Zsuzsa Schlier, de la CSȘ Tîrgu Mureș (15-14), iar în tabloul de op a depășit-o pe Cristina Matache de la LPS Craiova (15-8).
La concurs au participat 31 de sportive. Între ele s-au număratAnna Handlery (locul 15), respectiv Andreea Tufan (locul 22).
Bianca a obținut medalia de bronz în aceeași întrecere în urmă cu un an.
Vineri (20.01), tot la București, se va desfășura proba de spadă feminin pe echipe.
