Bianca Benea, medalie de argint la Campionatul Național de Spadă Tineret (U23) de la Craiova

Bianca Benea (CSM Oradea, antrenor Nicolae Ille), a obținut medalia de argint la Campionatul Național de Spadă Tineret (U23) de la Craiova. Ea își apără astfel rezultatul obținut anul trecut.

La concurs au participat 47 de spadasine. Bianca a fost învinsă în finală de Alexandra Predescu (CSA Steaua, 12-15), sportiva pe care a invins-o Bianca luna trecută la Campionatul Național de Junioare (U20), unde a câștigat aurul.

Sportiva orădeană este la cel de-al doilea an la nivel de juniori. Bianca Benea a câștigat recent medalia de bronz la etapa de Cupa Mondială de la Bratislava.

Săptămâna viitoare sportiva de la CSM Oradea participă la Campionatul European de Scrima pentru Cadeți și Juniori de la Soci, Rusia. Bianca va lua startul în proba individuală și pe echipe la nivel de junioare.