Bianca Benea a cucerit medalia de bronz la etapa de Cupa Mondială de spadă pentru juniori (U20) feminin de la Bratislava, Slovacia. Sportiva legitimată la CSM Oradea a luat startul alături de alte 185 sportive.
Eleva lui Nicolae Ille a obținut șase victorii din tot atâtea dueluri în faza grupelor. Pe tabloul de 128 a trecut de MAJDANDZIC, Andrea (Croatia, 15-7), pe tabloul de 64 de KANEVSKI, Vera Maia Devi (Israel, 15-13, campioana Europei din 2017), pe tabloul de 32 de pe GARNERI, Elodie (Fanta, 15-14), pe tabloul de 16 de MUHARI, Eszter (Ungaria, 15-10), pe tabloul de 8 pe LOIT, Karoline (Estonia, 15-14). A fost invinsa in semifinale de KESAEVA, Marina (Rusia, 14-15).
România a fost reprezentată de alte trei sportive: Denisa Barosan (CSA Steaua) – locul 36, Zsuzsa Schlier (CSS Târgu Mureș) – locul 40, Alexandra Predescu (CSA Steaua) – locul 87.
Duminică (04.02), ora 10:00, la Bratislava va avea loc proba pe echipe. Următoarea etapă de Cupă Mondială de spadă juniori feminin, din sezonul 2017/18, va avea loc în Franța, la Dijon, în perioada 17-18 februarie 2018.
Acesta este al 2-lea rezultat impresionant obținut de Bianca la începutul anului 2018. Sportiva de la CSM Oradea a câștigat, în urmă cu aproximativ două săptămâni, titlul național la spadă juniori feminin.
Foto Augusto Bizzi
