Bianca benea participă la etapa de la Grenoble a circuitului European de spadă pentru cadeți

La sfârșitul acestei săptămâni, la Grenoble, în Franța, se desfășară cea de-a 5-a etapă din cadrul circuitului European de spadă pentru cadeți feminin. Bianca Benea, antrenată de Nicolae Ille, reprezintă CSM Oradea la acest eveniment.

În concurs s-au înscris 133 sportive din 11 țări. România este reprezentată, alături de Bianca, de alte șase sportive: Denisa Barosan (CSA Steaua), Zsofia Kato (CS Satu Mare), Zsuzsa Schlier (CSS Târgu Mureș), Alexandra Predescu (CSA Steaua), Mihaela Leonte (CSS Quarto) și Maria Găină (CSS Steaua).

Programul concursului curpinde proba individuală în cursul zilei de sâmbătă (21.11), respectiv cea pe echipe, în cursul zilei de duminică (22.11). Întrecerile demarează cu începere de la ora 09:30 în ambele zile.

Bianca Benea a obținut locul 3 la etapa de la Klagenfurt și locul 6 la cea de la Zrenjanin. De asemenea, ea a cucerit locul 3 în întrecerea pe echipe la runda de la Heidenheim, Germania.

Info: frscrima.ro