Bobe Nicolescu în fața meciului cu numărul 495 pentru CSM Oradea

Bobe Nicolescu, căpitanul echipei CSM CSU Raiffeisen Oradea, se află în fața meciului cu numărul 495 în uniforma roș-albastră. Baschetbalistul originar din București, legitimat la club din vara anului 2015 a jucat de la debutul său în primul eșalon al baschetului românesc pentru un singur club.

Acum în vârstă de 29 ani, jucător de poziția 3, ce poate acoperi poziții multiple, Nicolescu are deja 102 meciuri jucate în playoff-ul Ligii Naționale. El are 254 apariții în sezonul regulat LNBM și 96 meciuri disputate în cupele europene. În fine, a jucat 42 meciuri în Cupa și SuperCupa României.

Debutul oficial al lui Bobe Nicolescu pentru CSM Oradea s-a consemnat la data de 22 Septembrie 2015, la Mediaș, într-un meci contând pentru prima manșă a turului inaugural din Cupa României – ediția 2015/16, câștigat de roș-albaștri cu scorul de 86-73. În 12 minute de joc, Nicolescu a contabilizat 10 puncte, 2 recuperări, o pasă decisivă și o intercepție cu 13 la eficiență și 4 la +/-. El a venit de pe bancă, fiind coleg la acea vreme cu nume importante din istoria clubului precum Will Franklin, Sean Barnette, Radovan Markovic, Andrei Mandache sau Uros Lucic.

Așadar, următoarea apariție pe teren a lui Bobe va fi cea de-a 495 în care poartă sigla CSM Oradea pe piept. El este jucătorul cu cele mai multe meciuri jucate pentru echipa de baschet a municipiului Oradea în istoria de peste două decenii a clubului.

În aceasstă perioadă, jucătorul cu numărul 24 a contribuit a devenit de trei ori campion al României, a obținut un trofeu de SuperCupă și o medalie europeană. Alături de numeroase alte borne atinse jucând în roșu și albastru, Bobe a câștigat Campionatul European U20 masculin Divizia B, chiar la Oradea, cu naționala de tineret a României. El are 46 meciuri jucate pentru naționala de seniori a României, incluzând cinci apariții la EuroBasket 2017.

Bobe Nicolescu se află la cea de-a 10-a semifinală LNBM din carieră, având șapte calificări în finală.