Bronz pentru Bianca Benea (și) în proba pe echipe la Klagenfurt

România a obținut medalia de bronz la etapa a 3-a din cadrul Circuitului European de spadă pentru cadeți feminin. Evenimentul s-a desfășurat duminică (01.11), la Klagenfurt, Austria. Din reprezentatica României a făcut parte și Bianca Benea, sportivă legitimată la CSM Oradea și antrenată de către Nicolae Ille.

Tricolorele au câștigat finala mică în compania Ungaria 2, scor 45-43. Iată celelalte rezultate:

1/16 – România vs Turcia, scor 45-28
Optimi de finală – România vs SUA 2, scor 43-33
Sferturi de finală – România vs Germania, scor 45-42
Semifinale – România vs Ungaria, scor 37-45

Echipa României a fost alcătuită din: Alexandra Predescu (CSA Steaua), Bianca Benea (CSM Oradea), Zsuzsa Schlier (CSS Târgu Mureș), Mihaela Leonte (CSS Quarto).

Reamintim faptul că Bianca Benea a reușit să obțină medalia de bronz și în concursul individual. Detalii despre acest rezultat găsiți AICI.

Foto: frscrima.ro