Echipa feminină de spadă a CSM Oradea a obținut medalia de bronz la Campionatul Național de cadeți. Evenimentul organizat la Craiova a avut loc în cursul acestei săptămâni.
În finala mică a evenimentului, CSM Oradea a depășit pe LPS Craiova 2 cu scorul de 45-43 pentru a urca pe ultima treaptă a podiumului.
În faza sferturilor de finală orădencele au depășit pe CSA Steaua București cu 45-40, însă au cedat în penultimul act în fața lui CSM Satu Mare, scor 42-45.
CSM a fost reprezentată de Bianca Benea, Andreea Tufan si Anna Handlery. Antrenorul echipei este Nicolae Ille.
LPS Craiova 1 a devenit campioană națională, după 45-37 în finala disputată împotriva echipei CSM Satu Mare.
În întrecerea individuală, Bianca Benea a obținut locul al 6-lea din totalul de 34 sportive înscrise în concurs. Competiția a fost adjudecată de către Cezara Constantin, de la LPS Craiova.
Foto&info: scrima.info