CSM Oradea a obținut două clasări pe podium în proba individuală a Cupei României de spadă masculin (seniori). Evenimentul a avut loc la Constanța, în cursul zilei de vineri (04.10).
Lucian Ciovică a pătruns în finala concursului, acolo unde a fost învins de către Tardi Otto (ex-CSM Oradea), de la CSU Târgu-Mureș, scor 9-15. Astfel, Ciovică obține medalia de argint în această competiție. De notat că el este campion național de tineret și vicecampion la juniori în aceeași disciplină.
În schimb, Andrei Timoce a completat podiumul competiții după ce l-a învins pe Tatian Bolboceanu, scor 15-9, în finala mică.
Robert Rigo, un alt component al echipei CSM Oradea, a încheiat concursul pe locul al 8-lea.
Interesant este faptul că Ciovică l-a învins în penultimul act pe Timoce cu scorul de 15-8.
Info&foto: www.scrima.info