CN spadă cadeți – Argint în proba pe echipe, bronz în cea individuală

Echipa de spadă feminin CSM Oradea a participat sâmbătă (29.11) la Campionatul Național pentru cadeți. Evenimentul s-a desfășurat la Craiova, sportivele pregătite de către Nicolae Ille reușind să se califice în finala probei pe echipe.

În sferturile de finală, CSM Oradea a depășit CS UNEFS 2 (45-40), pentru ca în penultimul act să se impună în duelul cu CS Satu Mare (43-36). În finala probei pe echipe, CSM Oradea a întâlnit Steaua București, fiind depășită cu 34-45. La proba pe echipe, CSM Oradea a fost reprezentată de Bianca Benea, Anna Handlery și Andreea Tufan (cele trei sportive în imagine). Au luat startul 11 echipe. Titlul național a revenit Stelei București.

Bianca Benea a obținut medalia de bronz în proba individuală. Anna Handlery s-a clasat pe locul al 6-lea, iar Andreea Tufan a terminat pe locul al 8-lea. În concursul individual au luat startul 45 de sportive. A triumfat Alexandra Predescu, de la Steaua. De notat că cele trei fete de la CSM s-au clasat pe locurile 6, 16 și 30 în urmă cu un an.

Foto: scrima.info