CSM CSU 2 Oradea cedează în fieful Lagunei București

CSM CSU 2 Oradea a fost învinsă de Laguna București, scor 76-85, într-un meci contând pentru etapa a 11-a din Liga 1 Masculin – ediția 2021/22. Partida a avut loc duminică (13.02), în capitală.

Jocul a fost controlat de formația gazdă. Aceasta s-a instalat la conducere din primul sfert, scor 25-14, la prima pauză. Avantajul a continuat să crească pe parcursul secvenței a 2-a, când a trecut de 20 puncte. Orădenii au reușit să reducă din deficit și s-au apropiat la 48-33.

Repriza secundă a început favorabil elevilor lui Ivan Gemaljevic, aceștia reușind să se apropie la mai puțin de zece puncte. Diferența s-a dublat până la finalul secvenței a 3-a, dar sfertul decisiv a permis vizitatorilor să se apropie. CSM CSU 2 Oradea s-a apropiat la șase puncte, după care gazdele au stabilit rezultatul final.

Laguna a dominat lupta la recuperare (48-29). În schimb, Oradea a avut mai puține posesii pierdute (14-18) și mai multe intercepții (10-8). De asemenea, bihorenii au terminat cu procentaj mai bun la aruncările din acțiune (45%-42%).

Enzo Vescan a totalizat 32 puncte, 7 recuperări, iar Vlad Marinău a adăugat 15 puncte, 8 pase decisive și 3 intercepții pentru CSM CSU 2 Oradea. În replică, Luka Stefanovic a totalizat 26 puncte, 4 pase decisive, iar Ilija Stefanovic a adăugat 20 puncte, 18 recuperări pentru Laguna.

Bogdan Creț, David Randiș și Denis Pătcaș au absentat din angrenajul echipei orădene.

CSM CSU 2 Oradea are 5-4 la general după acest meci. În schimb, Laguna București are 9-2.