CSM CSU Oradea a repurtat cel de-al 13-lea succes stagional. Roș-albaștrii au învins U-BT Cluj-Napoca, scor 90-83, în meciul de deschidere al etapei a 18-a din sezonul regulat al Ligii Naționale de baschet masculin – ediția 2017/18. Meciul a avut loc vineri (02.03) într-o Arenă Antonio Alexe arhiplină.
Elevii lui Cristian Achim au obținut cea de-a 6-a victorie consecutivă în campionat. CSM-ul a atins pragul de 85 puncte marcate în fiecare din cele șase meciuri amintite. Este vorba despre 10-4 cu Dinamo, 113 cu Iași, 108 cu Mureș, 86 cu Galați, 90 cu Craiova, respectiv 90 cu Clujul.
Totodată, aceasta a fost cea de-a 6-a victorie consecutivă la Arena Antonio Alexe. După ce a început sezonul cu două înfrângeri în primele patru partide disputate pe teren propriu, CSM-ul a ajuns la o serie de șase victorii consecutive în fața Leilor Roșii și are 8-2 în partidele de la Arena Antonio Alexe.
CSM CSU Oradea are 8-2 și în anul calendaristic 2018. Este vorba despre 6-1 în Liga Națională și 2-1 în Cupa României. De altfel, CSM-ul are opt victorii în ultimele nouă partide disputate.
Sezonul 2017/18 continuă pentru CSM CSU Oradea cu două meciuri dificile. Este vorba despre deplasarea cu BC SCM Timișoara de joi (08.03), ora 17:45, la Sala Constantin Jude, respectiv confruntarea cu BCM U FC Argeș Pitești de luni (12.03), ora 18:00, la Arena Antonio Alexe. Ambele partide vor fi transmise în direct la DigiSport.
Foto Roby Boros