CSM CSU Oradea a încheiat sezonul regulat al Ligii Naționale de baschet masculin – ediția 2018/19. Formația roș-albastră a obținut 15 victorii din totalul de 24 partide disputate, clasându-se pe locul al 3-lea.
Bihorenii au avut 9 victorii și 5 înfrângeri în prima fază a sezonului regulat, denumită Grupa valorică A (locurile 1-8), ocupând locul al 4-lea la capătul acesteia. În faza a 2-a, denumită Grupa Roșie (locurile 1-6), CSM-ul a obținut 6 victorii și 4 înfrângeri, clasându-se pe locul al 2-lea, strict pe baza rezultatelor consemnate în această fază, bilanț ce a ajutat echipa să urce pe ultima treaptă a podiumului la încheierea sezonului regulat.
Iată rezultatele complete ale CSM CSU Oradea în sezonul regulat al Ligii Naționale de baschet masculin – ediția 2018/19:
| Adversar | Meciul 1 | Meciul 2 | Meciul 3 | Meciul 4 | Bilanț |
| BC CSU Sibiu | 78-68 | 81-97 | 69-83 | 72-70 | 2-2 |
| U-BT Cluj-Napoca | 69-72 | 78-93 | 71-73 | 75-63 | 1-3 |
| SCM U Craiova | 78-92 | 85-69 | 80-78 | 83-79 | 3-1 |
| BC SCM Timișoara | 76-65 | 99-76 | 85-88 | 90-83 | 3-1 |
| BCM U FC Argeș Pitești | 101-81 | 82-76 | 81-73 | 81-90 | 3-1 |
| Steaua București | 74-81 | 92-83 | 1-1 | ||
| Dinamo Știința București | 85-69 | 91-77 | 2-0 | ||
| Bilanț la capătul fiecărui tur | 4-3 | 5-2 | 2-3 | 4-1 | 15-9 |
Observăm că roș-albaștrii au învins cel puțin o dată fiecare adversar. Oradea a avut bilanț favorabil în duelurile cu Craiova, Timișoara, Pitești și Dinamo Știința București, respectiv defavorabil cu echipa din Cluj-Napoca. În fine, bihorenii au terminat la egalitate cu Sibiu și Steaua București. De notat că în compania celei din urmă a avut 2-0 în confruntările contând pentru sferturile de finală ale Cupei României.
Primele șapte luni ale sezonului competițional 2018/19, au cuprins, alături de cele 24 meciuri din Liga Națională (15-9), două jocuri în Cupa României (2-0), opt în cupele europene (1-7) și unul în SuperCupă (0-1). Așadar, bilanțul general al CSM CSU Oradea de la primul meci oficial și până în prezent este de 18 victorii și 17 înfrângeri.
Sezonul competițional 2018/19 continuă pentru CSM CSU Oradea cu participarea la turneul final al Cupei României. Acesta se va desfășura în perioada 17-18 aprilie anul curent, la BT Arena din Cluj-Napoca. În semifinale, elevii lui Cristian Achim și Milan Mitrovic întâlnesc pe U-BT Cluj-Napoca, singurul adversar în compania căruia are bilanț negativ în actualul sezon. Ulterior, roș-albaștrii vor evolua în playoff-ul Ligii Naționale, acolo unde adversar este BCM U FC Argeș Pitești. Ultima fază a campionatului demarează la data de 24 aprilie anul curent.
Foto: Roby Boros