CSM CSU Oradea s-a calificat în faza următoare din FIBA Europe Cup – ediția 2021/22

CSM CSU Oradea a obținut calificarea în TOP 16 din FIBA Europe Cup – ediția 2021/22. Acest lucru a devenit certitudine la câteva minute după încheierea meciului pe care bihorenii l-au câștigat în fața lui Szolnoki Olajbanyasz, scor 78-70, după o repriză de prelungiri.

Roș-albaștrii au repurtat trei victorii din șase partide și s-au clasat pe locul al 2-lea în Grupa H după ce Legia Varșovia a întins o mână de ajutor echipei bihorene câștigând după prelungiri pe terenul lui FC Porto în celălalt meci al etapei a 6-a. Rezultatul final al acestui meci a fost de 82-81.

Similar celor întâmplare în sezonul precedent, jocul rezultatelor a avantajat CSM CSU Oradea. Pe această cale se impune să remarcăm și să transmitem felicitări și mulțumiri pentru ajutorul indirect, dar mai ales pentru seriozitatea cu care a tratat toate meciurile echipei poloneze Legia Varșovia, care a obținut două victorii în deplasare în ultimele două etape după ce și-a asigurat matematic calificarea ca urmare a victoriei în fața roș-albaștrilor în etapa a 4-a.

În faza următoare a competiției CSM CSU Oradea a fost repartizată în Grupa K, alături de Benfica Lisabona, Sporting Lisabona (ambele din Portugalia) și Trefl Sopot (Polonia).

Programul provizoriu al echipei orădene în această grupă:

Etapa 1 – 08.12.2021 vs Benfica Lisabona (Acasă)
Etapa 2 – 15.12.2021 vs Sporting Lisabona (Deplasare)
Etapa 3 – 12.01.2022 vs Trefl Sopot (Deplasare)
Etapa 4 – 26.01.2022 vs Benfica Lisabona (Deplasare)
Etapa 5 – 02.02.2022 vs Sporting Lisabona (Acasă)
Etapa 6 – 09.02.2022 vs Trefl Sopot (Acasă)

Vom reveni cu o confirmare în momentul în care FIBA Europe, organizatorul competiției va confirma acest calendar.