CSM CSU Oradea și-a asigurat prezența în grupa valorică 1-6 a Ligii Naționale de baschet masculin – ediția 2017/18. Formația antrenată de Cristian Achim obține așadar un lucru pozitiv de pe urma etapei a 19-a în sezonul regulat, în pofida eșecului suferit la Timișoara, scor 86-74.
Acest lucru se datorează înfrângerii suferite de SCM Universitatea Craiova, scor 72-79, în meciul cu CSU Sibiu. În urma acestui rezultat, formația din Craiova a suferit cea de-a 9-a înfrângere și se situează pe locul al 7-lea. Cea de-a 8-a clasată a suferit zece înfrângeri.
Formația din Craiova are 9-9 la general, cu un meci mai puțin disputat. În schimb, CSM-ul are 13-6 la general. Prin urmare, în cel mai rău caz pentru echipa orădeană, cele două grupări vor încheia faza inaugurală a sezonului regulat la egalitate.
CSM CSU Oradea a obținut două victorii în compania echipei din Craiova, având 2-0 la general în duelurile directe din actuala ediție de campionat. Așadar, în cazul unei egalități între două echipe avantajul este de partea bihorenilor.
Prin urmare, CSM CSU Oradea se califică pentru a 3-a oară din trei încercări în TOP 6. Rămâne de stabilit pe parcursul ultimelor trei etape poziția de pe care va aborda a 2-a fază a actualei ediții de campionat.
În sezonul precedent, CSM CSU Oradea s-a clasat pe locul al 6-lea la capătul primei faze din sezonul regulat. În schimb, în sezonul 2015/16, roș-albaștrii au terminat faza inaugurală pe primul loc.
Prin prisma calificării în TOP 6, CSM CSU Oradea are asigurată prezența în playoff-ul Ligii Naționale de baschet masculin. Este cea de-a 8-a calificare consecutivă în playoff pentru echipa orădeană și cea de-a 9-a din întreaga sa istorie. Reamintim că CSM-ul parcurge al 13-lea sezon în prima ligă din baschetul masculin românesc.
Foto: Roby Boros