CSM CSU Raiffeisen Oradea găzduiește Meciul 2 al semifinalei LNBM 2026 cu Dinamo București

CSM CSU Raiffeisen Oradea susține Meciul 2 al seriei cu Dinamo București din semifinalele Ligii Naționale de baschet masculin BCR – ediția 2025/26, marți (12.05), ora 18:00, la Oradea Arena. După un prim meci extrem de echilibrat și dus până aproape de ultima secundă, este de așteptat un nou duel aprig, deschis oricărui rezultat.

Confruntată cu absența lui Jaizec Lottie, formația antrenată de Cristian Achim întâmpină probleme de control la minge sub presiune, împotriva unei defensive fizice, agresive și experimentate. Totodată, roș-albaștrii continuă să caute soluții pentru a acoperi absența fundașului american. Acesta va lipsi și la Meciul 2.

O altă problemă a bihorenilor în Meciul 1 a fost Bobe Nicolescu. Acesta a fost limitat la doar șapte minute de joc din cauza unei probleme de sănătate, dublată de o accidentare suferită în timpul meciului. Căpitanul CSM Oradea nu a evoluat deloc în repriza secundă, lucru ce a limitat semnificativ opțiunile și rotația echipei gazdă. Se depun eforturi pentru a-l recupera pe Nicolescu atât din punct de vedere medical, cât și sportiv.

În condițiile menționate, CSM CSU Raiffeisen căutat soluții de a roti jucătorii și a menține un nivel de prospețime sau cel puțin să limiteze minutele pieselor importante. Astfel, Kris Richard a petrecut 32 minute în teren, iar Luca Năstruț și Thomas Bropleh au avut câte 28.

Pe de altă parte, Oradea are neapărată nevoie de contribuții semnificativ mai bune din partea lui Bandja Sy în ambele faze ale jocului și mai ales din punct de vedere al agresivității și fizicalității. Francezul a reușit două finalizări spectaculoase, dar la modul general a lăsat o impresie sub așteptări.

Fără îndoială, CSM Oradea are în continuare nevoie de contribuția lui Thomas Bropleh la finalizare și de capacitatea lui Sayeed Pridgett de a crea situații favorabile colegilor săi. Desigur, procentajul la aruncările din acțiune a fost foarte bune și crucial pentru obținerea victoriei, dar nivelul de apărare la modul general trebuie să fie net superior.

Dinamo mizează pe un contingent de jucători care au avut fie cariere lungi în baschetul internațional, fie dispune de jucători care au câștigat trofee așa cum este cazul lui Vyatcheslav Bobrov, Derrick Marks, Jonathan Stark și Ousmane Drame. Jucătorii autohtoni au avut contribuții solide și prestații curajoase, așa cum s-a întâmplat de-a lungul întregului sezon.

Este așteptată revenirea pe teren a lui Marcus Lewis, marele absent al lui Dinamo București în Meciul 1. Campion în sezonul trecut la Szolnok, în Ungaria, acesta este un real pericol pentru orice defensivă, astfel încât prestația sa în Meciul 2 este de urmărit dacă va fi pe teren.

Important de subliniat este faptul că formația antrenată de Zydrunas Urbonas a demonstrat capacitate de reacție în precedentul tur din playoff. A răspuns după fiecare meci pierdut, astfel încât este de așteptat un joc de calitate din partea echipei din capitala țării.

Bilete pentru meci se găsesc AICI. Abonamentele sunt valabile.

Partida va fi în direct pe DigiSport și PrimaSport (TV), respectiv pe FRB TV (YouTube).