CSM Digi Oradea a depășit campioana Serbiei

CSM Digi Oradea a depășit pe Steaua Roșie Belgrad în meciul vedetă al zilei inaugurale de la turneul memorial Nicolae Rujinschi, desfășurat la bazinul olimpic Ioan Alexandrescu. Rezultatul final al partidei a fost de 12-7.

Partida a demarat spectaculos, cu reușite la ambele porți. CSM-ul a încheiat actul inaugural în avantaj, scor 4-3. În continuare, campioana României a reușit să își mărească, treptat, avantajul pe tabela de marcaj. La jumătatea confruntării scorul a fost de 6-4, pentru ca înaintea secvenței decisive tabela de marcaj să indice scorul de 9-5. Elevii lui Dorin Costrăș s-au impus și în secvența decisivă pentru o victorie spectaculoasă în fața campioanei Serbiei.

Marcatori: Negrean – 4 goluri, Avramovic, Popoviciu – 2 goluri fiecare, Popoviciu, Dunca, Szabo, Cupic, Freundlich – un gol fiecare. De cealaltă parte trei jucători au marcat câte două goluri.

Scor pe sferturi: 4-3, 2-1, 3-1, 3-2.

Partida a fost transmisă în direct la DigiSport și Digi 24 Oradea.

Celălalt meci al zilei a consemnat un duel maghiar. OSC Budapesta a izbutit să depășească vicecampioana Ungariei, Szolnok, cu scorul de 11-7.

Sâmbătă (20.09) este programată runda a 2-a, după următorul program:

ora 18:15 – Steaua Roșie Belgrad vs Szolnok
ora 19:55 – CSM Digi Oradea vs OSC Budapesta (direct la DigiSport și Digi 24 Oradea)

Foto: Dan Ille / oradeabestphoto.ro