CSM Digi Oradea se deplasează în Italia, acolo unde între 18 și 20 septembrie susține turul al 2-lea preliminar din cadrul Ligii Campionilor la polo – ediția 2015/16. Multipla campioană a României ca juca la Busto Arsizio, Italia, în compania unor adversari redutabili.
Formația antrenată de către Kalman Kadar se duelează pentru unui din cele două locuri calificante în faza următoare cu italienii de la SM Verona, muntenegrenii de la Jadran Herceg Novi, respectiv ibericii de la CN Sabadell.
Gruparea din Verona este gazda turneului și este un oponent cu care CSM Digi a remizat în prima fază a competiției, la turneul desfășurat în urmă cu aproape două săptămâni în Malta.
În schimb, Jadran este un oponent cunoscut pentru poloiști CSM-ului ca urmare a stagiului de pregătire comună efectuat de cele două cluburi în această vară în superba localitate muntenegreană. Echipa din Herceg Novi este campioana în exercițiu a Muntenegrului.
În fine, CN Sabadell este reprezentanta Spaniei. Este singurul adversar al CSM-ului cu care elevii lui Kalman Kadar nu au jucat în actuala alcătuire. Ibericii au ocupat locul al 3-lea în competiția internă pe parcursul sezonului precedent.
Declarații de la conferința de presă organizată marți (15.09), preluate de pe site-ul bihon.ro:
Florin Birta: „Este un turneu foarte important pentru noi, pentru că va decide parcursul nostru european din acest sezon. Regulamentul s-a schimbat faţă de ediţiile trecute şi doar primele două clasate se califică mai departe în Liga Campionilor, celelalte cad afară. Noi ne propunem bineînţeles să ne calificăm în turul trei preliminar, care constituie barajul pentru grupele principale. Dacă ajungem în turul trei, avem asigurată prezenţa în Liga Europa, chiar dacă vom pierde barajul. Dorim foarte mult să ne calificăm şi să ne continuăm parcursul european, pentru că acest lucru ar conta mult pentru imaginea echipei noastre, mai ales că din sezonul viitor vom beneficia de wild-card pentru grupele Ligii Campionilor”
Kadar Kalman, antrenor CSM Digi: „Avem o grupă foarte echilibrată, în care fiecare dintre cele patru echipe se poate situa pe primul loc, dar şi să cadă afară. Cunoaştem două dintre adversare. Cu Verona ne-am întâlnit şi în primul tur preliminar, în Malta, unde am terminat la egalitate, după ce noi am condus în majoritatea timpului, dar era să pierdem în final. Herceg Novi a fost partenera noastră de pregătire în presezon, este o echipă foarte puternică. Sabadell a terminat pe locul trei în puternicul campionat al Spaniei. Este o formaţie imprevizibilă şi periculoasă, capabilă de rezultate bune, care nu trebuie în niciun caz subestimată”.
Tiberiu Negrean, jucător CSM Digi: „Am făcut tot ce a depins de noi la antrenamente, ne-am pregătit cu toată seriozitatea. Consider că suntem bine pregătiţi şi motivaţi pentru acest turneu. Cred că o eliminare a noastră ar constitui un eşec nedorit pentru echipa noastră. Sperăm şi dorim cu ardoare să ne calificăm. Cred că va trebui să luptăm până în ultima secundă a fiecărui meci pentru realizarea acestui obiectiv”.
