CSM Oradea a disputat ultimul joc pe teren propriu în sezonul regulat al actualei ediții de campionat. Bihorenii au depășit pe Farul Constanța, scor 99-50, într-un meci desfășurat sâmbătă (22.03), la Arena Antonio Alexe din Oradea.
Formația pregătită de către Cristian Achim a obținut zece victorii și a suferit trei înfrângeri în actuala ediție de
campionat la partidele pe care le-a organizat. Roș albaștrii au învins, în ordine, pe U Mobitelco Cluj, Timba
Timișoara, Gaz Metan Mediaș, Steaua CSM București, Concordia Chiajna, Energia Rovinari, SCM U Craiova, BCM U Pitești, BC Timișoara și Farul
Constanța.
Între cele zece victorii s-au strecurat trei eșecuri. Formațiile care s-au impus la Oradea sunt CSU Asesoft Ploiești, CSU Sibiu și BC Mureș.
De notat că s-au consemnat trei victorii la diferență de un punct, o înfrângere la aceeași diferență, precum și o serie întreagă de partide cu adevărat extrem de disputate. În fine, au fost și câteva meciuri pe care Oradea le-a câștigat la diferență categorică.
În actualul sezon competițional, CSM Oradea are 18 partide disputate pe teren propriu în toate competițiile. Pe lângă cele 13 din campionat s-au consemnat două în cupă, respectiv trei în cupele europene. Bilanțul general al jocurilor de pe teren propriu este de 14 victorii și 4 înfrângeri.
Următorul joc de pe teren propriu se va desfășura în playoff-ul campionatului. Cel mai probabil acesta se va desfășura pe 25 aprilie anul curent. Rămâne de văzut cine va fi adversar, dar și data/ora exactă de desfășurare.
Conducerea Clubului Sportiv Municipal Oradea transmite mulțumiri suporterilor pentru sprijinul oferit pe tot parcursul acestui sezon. Totodată invită fanii în număr cât mai mare atât la turneul final de Cupa României, eveniment ce va avea loc la Ploiești pe 11 și 12 aprilie, cât și în playoff-ul Ligii Naționale. Alături de sprijinul oferit de cei din tribune orice obstacol este mai ușor de trecut pentru echipa roș-albastră.