CSM Oradea a fost învinsă de Vouliagmeni NC în ultimul meci al turneului de calificare LEN Champions League 2023/24

CSM Oradea a fost învinsă de Vouliagmeni NC, scor 5-14, în ultimul meci din cadrul turneului de calificare LEN Champions League – ediția 2023/24, Grupa C, de la Oradea. Partida a avut loc duminică (10.09), la bazinul olimpic Ioan Alexandrescu din Oradea.

Prima repriză a fost echilibrată, grecii marcând primii, dar CSM-ul a reacționat de două ori prin Levente Vancsik și Tiberiu Negrean. Vouliagmeni a avut ultimul cuvânt încheind repriza în avantaj minim, scor 3-2. A urmat o repriză a 2-a dominată de eleni, aceștia desprinzându-se la 6-2, scor consemnat la jumătatea meciului.

Repriza a 3-a a permis lui Vouliagmeni să mărească ecartul. Defensiva orădeană a încasat patru goluri în această perioadă de joc, David Belenyesi fiind marcatorul golului orădean. Cu opt minute rămase de jucat, scorul a fost de 10-3 în favoarea elenilor. Ultimul act nu a mai putut să schimbe situația. Bogdan Remeș și Petar Velkic au înscris după acțiuni de superioritate numerică pentru CSM Oradea, însă grecii au câștigat și ultimul act.

4. CSM Oradea – 0 puncte

Vouliagmeni avansează în sezonul regulat al Champions League – ediția 2023/24. Celelalte trei echipe, incluzând CSM Oradea, vor juca în turneul de calificare EuroCup.