CSM Oradea a încheiat seria de patru deplasări consecutive

CSM Oradea a repurtat cea de-a 4-a victorie externă în actualul sezon competițional. Formația pregătită de către Cristian Achim a jucat cinci meciuri în deplasare la nivelul Ligii Naționale și a câștigat patru dintre ele.

Roș-albaștrii au înregistrat victorii la Sibiu, Pitești, București cu Farul, respectiv Timișoara cu BC. Așadar, trei dintre aceste victorii au fost obținute în săli dificile, unde nu se câștigă ușor. Aceste rezultate pot fi extrem de importante în contextul unui parcurs de regularitate pe teren propriu.

Pe de altă parte, CSM Oradea a încheiat seria de patru jocuri consecutive în deplasare. Trei dintre acestea s-au încheiat cu victorie. Singurul eșec, la un punct, s-a consemnat la debutul absolut în EuroChallenge, pe terenul lui Atomeromu Paks.

În perioada următoare formația din Oradea va fi testată serios atât din punct de vedere baschetbalistic, având în vedere numele și valoarea oponenților, cât și din punct de vedere al capacității de a se menține proaspătă în condițiile unor deplasări infernale în cupele europene, care dus-întors însumează undeva la aproximativ 10.000 kilometri.

În ceea ce privește campionatul intern, CSM-ul mai are de disputat cinci meciuri în tur. Patru dintre acestea, cu Ploiești, Steaua, Chiajna și Rovinari, sunt pe teren propriu. Singura deplasare la nivelul Ligii Naționale va fi la Târgu-Mureș.